XXVIII. znanstveno-stručni skup „Voda i javna vodoopskrba“
U Šibeniku je održan 28. znanstveno-stručni skup „Voda i javna vodoopskrba“ od 01. do 04. listopada 2024. u organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i županijskih zavoda. Skup je okupio multidisciplinarni tim stručnjaka iz Hrvatske, s ciljem povezivanja akademske, znanstvene i stručne zajednice te razmjene znanja i iskustava potrebnih za implementaciju Direktive o vodi za ljudsku potrošnju. Direktiva o vodi za ljudsku potrošnju je pravni akt Europske unije koji postavlja minimalne zahtjeve za kvalitetu vode namijenjene za ljudsku potrošnju i namjerava osigurati visoku razinu zaštite ljudi.
Na Skupu je sudjelovalo više od 170 sudionika. Održano je 20 predavanja i prikazana 4 postera.
Ovogodišnja središnja tema Skupa je “Sigurnost vodoopskrbe”. Opskrba zdravstveno ispravnom vodom za ljudsku potrošnju ključni je sektor neophodan za svakodnevno funkcioniranje zajednica i tvrtki. Predavači su u svojim izlaganjima naglasili da u slučaju izvanrednih situacija, kao što su prirodne katastrofe ili katastrofe izazvane ljudskim djelovanjem, primarni je cilj osigurati opskrbu sigurnom vodom kako bi se smanjila pojava i širenje bolesti koje se prenose vodom, a koje mogu nastati kao posljedica prekinute vodoopskrbe i/ili isporuke zdravstveno neispravne vode.
Međunarodno priznati stručnjak, František Kožíšek (National Institute of Public Health, Water Hygiene Department, Praha, Czech Republic) održao je predavanje Generičke opasnosti u procijeni rizika vodoopskrbe i pregled kriznog upravljanja u Češkoj.
Također je u sklopu Skupa održan okrugli stol o svim aktualnim temama iz vodoopskrbne prakse i zakonodavstva u kojem su sudjelovali predstavnici Ministarstva zdravstva, Državnog inspektorata uz modeliranje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Na ovom Skupu aktivno se predstavio i Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije.
- koautori smo rada pod naslovom Vodoopskrba u Domovinskom ratu kojim se predstavio rad grupe autora iz cijele Hrvatske: Ujević Bošnjak M., Dadić Ž., Santo V., Jadrušić M., Grilec D., Jureta B., Brižić Lj., Bujas L., Stilinović Totić J., Ivšinović D., Meštrović S., Dadić M., Ćorić A., Vostri Z., Rukavina Galić M., Josipović R., Lončar M., Ilić A., Krešić K., Štivić I., Ledić M.
- Marija Jadrušić je održala predavanje pod naslovom Iskustva Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije s opasnim događajima u vodoopskrbnim sustavima kojim je predstavila rad grupe autora iz Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije: Jadrušić M., Grilec D. i Lakić M.
Program Skupa dostupan je na poveznici:https://vijv.hzjz.hr/program/
Brojni su znanstveni i stručni radovi ukazali na to da pojave koje se vežu uz klimatske promjene (poplave, toplinski valovi, dugotrajne suše, porast temperature i smanjenje količina oborina) mogu dovesti do nastanka izravne štete na vodoopskrbnim sustavima, utjecati na promjene fizikalno-kemijskih svojstava vode. Posljedično može doći do dugotrajnih prekida u radu vodoopskrbnih sustava, smanjenja učinkovitosti obrade i distribucije vode, značajnog povećanja operativnih troškova kao i pojave epidemija bolesti probavnog sustava.
Održavanje visoke razine pripravnosti ključ je brzog pružanja pomoći i učinkovitog odgovora kako bi se osigurala stalna opskrba sigurnom vodom. Mnoge se aktivnosti provode s ciljem jačanja otpornosti vodoopskrbne infrastrukture protiv kemijskih, bioloških i radioloških prijetnji koje se prenose vodom. Osim ovih, velik izazov danas predstavljaju i prijetnje povezne s informacijskom tehnologijom.
Služba za zdravstvenu ekologiju