Simpozij 'Rak vrata maternice - ranije otkrivanje, bolja prognoza!'

U organizaciji Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije, a pod pokroviteljstvom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Sveučilišta u Dubrovniku, Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatskog društva za javno zdravstvo u edukacijskom centru Opće bolnice Dubrovnik održan je 21. svibnja 2016. simpozij pod nazivom „Rak vrata maternice – ranije otkrivanje, bolja prognoza!“.

Uz predavače ginekologe (mr. sc. Željko Bačić, mr. sc. Dženis Jelčić i Nina Lale Jurić), citologe (Ana Ivanišin Barać i Svetlana Ančić Kulušić), patologe (Igor Borić i dr. sc. Velibor Puzović) iz OB Dubrovnik te specijaliste javnog zdravstva i školske medicine (mr Marija Mašanović i Matija Čale Mratović) iz Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije, gostovali su predavači s Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, epidemiolozi Dinka Nakić, dr. med., koordinatorica Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice u Hrvatskoj i prim. dr. sc. Bernard Kaić, dr. med. voditelj Odjela za prevenciju zaraznih bolesti i cijepljenja. 

Sudionici su imali priliku upoznati trenutne algoritme iz epidemiogije, ginekologije, citologije, patologije, školske medicine i javnog zdravstva na području prevencije i ranijeg otkrivanja raka vrata maternice. Zaključeno je da ukoliko želimo promijeniti zdravstveno stanje naše populacije na području ranijeg otkrivanja ove bolesti i omogućiti uspjeh Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka vrata maternice, entuzijazam pojedinaca više nije dovoljan. Potrebne su jasnije smjernice i algoritmi u radu svih sudionika u zdravstvenoj skrbi žena, te je neophodno donijeti zakonski okvir za provedbu programa po uzoru na susjednu nam državu Sloveniju. Potrebne su i promjene dijagnostičko-terapijskih postupaka, te ugovora provoditelja s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje uz strožu kontrolu plaćanja izvršenja ugovorenog sadržaja od strane istog. Uz društvenu odgovornost važna je i osobna odgovornost žena za vlastito zdravlje te uvođenje aktivnog participiranja u troškovima liječenja u slučaju razvoja bolesti koja se mogla otkriti odazivom na poziv u Nacionalnom programu, kao što je to slučaj u razvijenim zemljama skandinavske Europe. 

Na simpoziju je sudjelovalo preko 80 sudionika iz područja zdravstva u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i šire koji skrbe o zdravlju žena (doktori medicine specijalisti ginekologije, citologije, patologije, epidemiologije, školske medicine, javnog zdravstva i ostali, medicinske sestre/tehničari, primalje, citotehnolozi, medicinski laboranti i drugi). 

Sponzor simpozija bili su Hoteli Maestrali d.d. kojim ovim putem upućujemo posebnu zahvalu.

 

mr Marija Mašanović, dr. med., spec. javnog zdravstva