Novi duhanski proizvodi- opasnost za mlade u novom ruhu

Novi trend među adolescentima je pušenje električnih cigareta,  grijanih duhanskih proizvoda kao i konzumiranje nikotinskih vrećica. Svi ovi proizvodi sadrže nikotin, koji je spoj vrlo snažnog adiktivnog svojstva, te je odgovoran za razvijanje ovisnosti.

Nikotin ima štetan utjecaj na razvoj mozga  adolescenata. Mozak se razvija sve do 25. godine starosti. Korištenje nikotina  može naškoditi dijelovima mozga koji kontroliraju pažnju, učenje, raspoloženje i kontrolu impulsa. Što se tiče emocionalnih posljedica, prevladava povećana stopa anksioznosti u odnosu na osobe koje nisu pušile u adolescenciji, depresivnije raspoloženje, otežano nošenje sa stresom. Općenito, adolescentni pušači imaju veći rizik od razvitka ovisnosti o drugim psihoaktivnim tvarima.

Valja napomenuti i kako mladi pušači imaju veće poteškoće s nikotinskim odvikavanjem u starijoj dobi u odnosu na ljude koji su počeli pušiti nakon adolescencije.

 

Elektroničke cigarete ( e-cigarete) i grijani duhanski proizvodi

E-cigarete su elektronički uređaji koji zagrijavanjem tekućine nikotina, raznih aditiva i aroma  proizvode aerosol koji udisanjem ulazi u organizam. Svakodnevna konzumacija e-cigareta ima velik štetni  učinak i znatno povećava  rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti i srčanog udara. Teški metali prisutni u aerosolu e-cigareta mogu imati karcinogena svojstva. Upotreba e-cigareta povezana je s povećanjem broja otkucaja srca i porastom krvnog tlaka.

Grijani duhanski proizvod postupkom zagrijavanja stvara aerosol koji sadrži nikotin i štetne aditive. Za razliku od e-cigareta, grijani duhanski proizvodi  sadrže duhanske štapiće koji se zagrijavaju kako bi se stvorio aerosol koji se može inhalirati i koji sadrži nikotin. Ovi proizvodi sadrže dodatne toksične sastojke koji se ne nalaze u cigaretama. Ne postoje znanstvena istraživanja koja dokazuju manju štetnost grijanih duhanskih proizvoda u odnosu na konvencionalne cigarete.

 

Nikotinske vrećice

Nikotinske vrećice služe kao zamjena za  proizvode na bazi duhana i mogu uzrokovati slične zdravstvene rizike pa čak i veće s obzirom na količinu nikotina. Sadrže dehidrirani nikotin u obliku bijelog praha (s dodanim aromama),  postavljaju se između usana i desni, a  nikotin se apsorbira u krvotok preko sluznice usta.

Ovisno o dozi nikotina, izloženost nikotinu može izazvati brojne različite nepovoljne reakcije u organizmu kao što su  povećanje krvnog tlaka i otkucaja srca, mučninu i povraćanje.

 

Mladi ljudi najčešće odluče probati e-cigarete, grijane duhanske proizvode i nikotinske vrećice  iz znatiželje, želeći se osobno uvjeriti o čemu je zapravo riječ te zbog privlačnih okusa koji se nude na tržištu. U zabludi su misleći da su ovi proizvodi manje štetni od „običnih“ cigareta.  Bilo koji proizvod koji sadrži nikotin itekako je štetan  po zdravlje mladog čovjeka.

Novi duhanski proizvodi predstavljaju posebnu opasnost za maloljetnike zbog činjenice da je njihovu konzumaciju teško uočiti. Stoga  je za očekivati izostanak roditeljske reakcija i kontrole. Što se duže konzumiraju  veća je mogućnost razvoja ovisnosti o nikotinu.  Naime, na početku uzimanja , nikotin dovodi do kratkotrajnog osjećaja ugode koji potiče  želju za ponovnim uzimanjem. Što više nikotina osoba uzima, to je veća količina potrebna za postizanje i najmanjeg osjećaja ugode. Kada se razvije ovisnost,  nikotin više ne izaziva osjećaj ugode već  osjećaj nemogućnosti  uobičajenog  funkcioniranja. Kad osoba pokuša prestati, javljaju se neugodne psihičke i fizičke promjene, odnosno simptomi apstinencije. Stoga je potrebna čvrsta želja, volja i napor za prestanak pušenja, odnosno konzumiranja novih duhanskih proizvoda kao i konvencionalnih cigareta.

Prevencija bilo kojih  oblika rizičnih ponašanja kod djece i mladih počinje upravo u  obitelji.  Istraživanja pokazuju da ona djeca čiji roditelji ne puše imaju manju vjerojatnost da će i sama pušiti. Stoga, roditelji  budite pozitivan uzor  svojoj  djeci!

 

Ako trebate informaciju, savjet, podršku i pomoć stručnog tima u vezi ovisnosti o nikotinu i prestanka pušenja javite se u Odjel za mentalno zdravlje Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije. Naš broj telefona je 020 341-082, a naša e- mail adresa: mentalno.zdravlje@zzjzdnz.hr.