Osoba s pozitivnim nalazom testa na koronavirus ide u izolaciju u trajanju od 10 dana.
Izolacija znači da se osoba s pozitivnim testom (sa simptomima ili bez njih) smješta i boravi u posebnoj sobi/prostoriji, tako da fizički bude izolirana od ostalih ukućana, radi sprečavanja širenja koronavirusa.
Ostali ukućani ne smiju dolaziti u bliski kontakt s oboljelom osobom, pa hranu i ostale stvari za izoliranu osobu treba ostaviti ispred sobnih vrata, a sve što oboljela osoba vrati, uzimati s rukavicama. Kod korištenja zajedničke banje osoba u izolaciji mora nositi zaštitnu masku, a površine nakon korištenja banje dezinficirati.
Dok kašljete i kišete usta prekrijte maramicom – maramicu nakon uporabe odložite u kantu za otpad s poklopce ruke dobro operite i dezinficirajte.
Osnovne mjere sprječavanja širenja zaraze: nošenje zaštitne maske, fizički razmak od najmanje 2 m, često provjetravanje prostorija, često pranje ruku i dezinfekcija površina.
U kućnoj izolaciji trebaju biti:
Kako se računa trajanje izolacije?
Pridržavanje mjera izolacije podložno je nadzoru od strane policije.
Svjesni smo da izolacija može biti neugodna i stresna, no pokušajte pronaći načine koji će vam olakšati to razdoblje, primjerice održavajte redovit kontakt s prijateljima i obitelji putem telefona ili društvenih mreža. U slučaju potrebe za psihološkom podrškom možete se obratiti Odjelu za mentalno zdravlje Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije na broj 020-341-082 ili na e-mail adresu mentalno.zdravlje@zzjzdnz.hr.
U izolaciju trebaju ići:
Izolacija za osobe pozitivne na koronavirus traje minimalno 10 dana. Završetak izolacije simptomatskog bolesnika s bolesti COVID-19 preporučuje se ako su zadovoljeni sljedeći kriteriji:
Za asimptomatske slučajeve završetak izolacije preporučuje se 10 dana nakon prvog pozitivnog testa/uzimanja uzorka na SARS-CoV-2, uz uvjet da tijekom tog razdoblja nisu razvili nikakve simptome bolesti. U slučaju razvoja simptoma, koriste se kriteriji za simptomatske bolesnike, pri čemu je referentna točka datum pojave simptoma. Kako se računa trajanje izolacije?
Za teže oboljele osobe, imunokompromitirane osobe i osobe koje rade u domovima za stare i nemoćne osobe, izolacija traje 14-20 dana.
Zašto je važno biti u samoizolaciji, iako nemate simptome?
Samoizolacija ili karantena provodi se za zdrave osobe (bez simptoma), koje su bile izložene riziku zaražavanja odnosno koje su bile u bliskom kontaktu s osobom s pozitivnim nalazom na koronavirus. Iako nemate simptome, možete biti zarazni, jer čovjek postaje zarazan 1-2 dana prije pojave simptoma. Neke osobe mogu biti zarazne iako nikad neće razviti simptome.
Osnovno pravilo je ostati kod kuće i izbjegavati fizički bliski kontakt s drugim ukućanima, nositi masku, držati fizički razmak i često provjetravati prostorije.
Ako je jedna osoba među ukućanima u samoizolaciji, mora boraviti u posebnoj sobi te kao i oboljeli ne smije imati bliski kontakt s ostalim ukućanima. Treba nositi masku prilikom odlaska u banju i tijekom boravka u banji, održavati osobnu higijenu (često pranje ruku). Ako je više ukućana u samoizolaciji, idealno bi bilo da se međusobno izoliraju.
Kada osoba dobije mjeru samoizolacije treba se javiti svom liječniku obiteljske medicine. Tijekom samoizolacije treba mjeriti tjelesnu temperaturu ujutro i navečer, a pri pojavi jednog ili više simptoma respiratorne infekcije (kao što je temperatura, kašalj, grlobolja, curenje iz nosa, bolovi u mišića i kostima, otežano disanje) javiti se izabranom liječniku. Dok kašljete i kišete usta prekrijte maramicom – maramicu nakon uporabe odložite u kantu za otpad s poklopce ruke dobro operite i dezinficirajte.
U slučaju potrebe za odlaskom u zdravstvenu ustanovu ili na testiranje prethodno se javite telefonom liječniku obiteljske medicine.
Pridržavanje mjera samoizolacije podložno je nadzoru od strane policije.
Vaš ostanak kod kuće također doprinosi suzbijanju i sprječavanju širenja virusa.
Svjesni smo da samoizolacija može biti neugodna i stresna, no pokušajte pronaći načine koji će vam olakšati to razdoblje, primjerice održavajte redovit kontakt s prijateljima i obitelji putem telefona ili društvenih mreža. U slučaju potrebe za psihološkom podrškom možete se obratiti Odjelu za mentalno zdravlje Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije na broj 020-341-085 ili na e-mail adresu mentalno.zdravlje@zzjzdnz.hr.
Samoizolacija ili karantena je mjera ograničavanja kretanja osobe koja je bliski kontakt. Prema posljednjim preporukama, samoizolacija više nije obvezna, već na razini preporuke i traje minimalno 10 dana. Ako u tom razdoblju osoba razvije simptome koji mogu upućivati na COVID, treba se javiti izabranom liječniku. Važno je napomenuti kako i nakon isteka 10 dana samoizolacije, postoji mala šansa da osoba razvije simptome i u iduća 4 dana (jer inkubacija koronavirusa traje 2-14 dana). Zato preporučamo da u tom razdoblju ne kontaktira starije i kronično oboljele osobe, da češće pere ruke te da nosi masku kad je u blizini drugih ljudi, posebice na dulje vrijeme. Provjerite najnovije preporuke HZJZ-a.
Bliski kontakti pozitivne osobe imaju veću šansu da su se zarazili, pa je važno da budu u samoizolaciji (karanteni) iako nemaju simptome, jer zaražen čovjek postaje zarazan do dva dana prije pojave bilo kakvih simptoma, a neke zaražene osobe nikad niti ne razviju simptome.
Ako je epidemiolog nekome propisao mjeru pasivne samoizolacije to znači da se ta osoba može slobodno kretati, ali joj preporučamo ne ići na okupljanja te nositi masku za lice izvan kuće. Savjetujemo da se osoba i kod kuće izolira koliko je to moguće, a svakako da ne dolazi u kontakt sa starijim i kronično oboljelim osobama. Ako osoba primijeti neki od simptoma koji mogu upućivati na COVID (npr. povišena temperatura, curenje nosa, kašalj, grlobolja, otežano disanje, gubitak njuha/okusa, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, umor), molimo neka kontaktira izabranog liječnika.
Ako vam je epidemiolog propisao mjeru izolacije ili samoizolacije od 10 (ili 14) dana to znači sljedeće:
Važno je napomenuti kako i nakon isteka 10 dana samoizolacije/karantene, postoji mala šansa da osoba razvije simptome i u iduća 4 dana (jer inkubacija koronavirusa traje 2-14 dana), tako da preporučamo u tom razdoblju ne kontaktirati starije i kronično oboljele osobe, češće prati ruke te nositi masku u blizini drugih ljudi, posebice na dulje vrijeme. Napominjemo kako policijski službenici mogu provjeravati držite li se propisanih mjera. Za kršenje mjera izolacije i samoizolacije mogu se izreći novčane kazne. Kod imunokompromitiranih osoba izolacija traje 20 dana.
Svaka osoba koja je bila u blizini osobe pozitivne na koronavirus, mogla se zaraziti. Epidemiolog odlučuje tko je bio u bliskom kontaktu, a tko nije. Bliski kontakt je osoba koja je imala veću šansu zaraziti se i zato treba biti u samoizolaciji/karanteni. Osoba koja ne zadovoljava kriterije za bliski kontakt, isto se mogla zaraziti, samo ima manju šansu i njoj se savjetuje biti na oprezu.
Bliski kontakt se u svrhu zdravstvenog nadzora u karanteni/samoizolaciji definira kao:
Potrebno je naglasiti da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu rizika i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako postoji medicinsko opravdanje.
Jedan od glavnih razloga zbog čega je COVID uzrokovao svjetsku pandemiju jest činjenica da je osoba koja se zarazila koronavirusom zarazna od 1-2 dana prije pojave simptoma, pa do 10 dana nakon pojave simptoma. Upravo najzaraznije razdoblje je prije pojave simptoma i prvih dana nakon pojave simptoma. Ako je osoba potpuno cijepljena, njezina zaraznost traje kraće vrijeme.
Ako imate poteškoće disanja, bol ili pritisak u prsima, plavkaste usne ili lice, jako povišenu temperaturu koja traje više dana, postanete konfuzni, ili imate neki drugi ozbiljniji simptom, odmah pozovite izabranog liječnika ili hitnu pomoć na 194. Ako simptomi traju duže vrijeme, kontaktirajte izabranog liječnika.
Neke osobe oboljele od koronavirusa mogu privremeno izgubiti osjet njuha i/ili okusa. Valja reći kako se gubitak njuha/okusa javlja 3.-4. dan od početka bolesti. Ovi simptomi nestaju u prosjeku za tjedan dana, no rijetko mogu potrajati i dulje od mjesec dana.